Over-Ear
Beyerdynamic DT 700 Pro X
beyerdynamicModel: DT 700 Pro X
Closed-Back Studio Headphone
Price & Shops
PopularMSRP: ¥39,800
※ Prices may change. Please check the latest price at the link.
Released: June 2021
Specifications
| Type | over-ear |
| Driver Type | dynamic |
| Frequency Response | 5-40000 Hz |
| Impedance | 48 Ω |
| Sensitivity | 100 dB/mW |
| Connection | 3.5mm |
| Wireless | No |
| Noise Cancelling | No |
Description
Closed-back studio monitor headphone from Beyerdynamic. STELLAR.45 driver in closed configuration provides sound isolation and high resolution for recording.
Review Video
Source: Sanjay C
Related Products
Related Articles & Reviews
PR: This site participates in affiliate programs. Product links may include affiliate links, and purchases through these links may generate revenue for this site.